Yemek Önerisi: İzmir Söğüş

İzmir’in ünlü yemeklerinden birisi olan söğüşün içerisinde koyun veya kuzu kelle, domates, tuz, karabiber, kimyon, lavaş ekmeği gibi çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Tavuk döner şeklinde de yenildiği gibi tabakta da yenilmektedir. Et ağırlıklı olan söğüşte genel olarak koyun veya kuzunun dili, yanağı ve beyni bulunmaktadır. İzmirlilerin vazgeçilmez yemeği söğüş, İzmir’in çeşitli mekanlarında rahatlıkla bulunabilmektedir. Bununla birlikte İzmir’de işini buna adayıp Söğüşçü kuran yerler bile bulunmaktadır.

İzmir’de Meşhur Hisarönü Söğüş ve Kumpircisi, Değer Söğüş, Hisar Söğüş, Hisarönü Söğüş ve Kokoreççisi, ACO, Cimbomlu Meşhur Söğüşçü, Ala Söğüş Meyhane, Meşhur Söğüşçü Hüseyin Usta gibi çeşitli söğüş satan firmalar bulunmaktadır. Bu firmaların tamamı genel olarak müşterilerinden tam not almıştır.

Söğüş yaparken bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Kelleyi bir gece önceden dolapta bekletmek, söğüşün daha yumuşak olmasını sağlar. Eğer söğüşü lavaş içerisinde dürüm şeklinde yiyecekseniz lavaşı yapışmaz tavada ısıtın. Bu sayede etteki aroma lavaşa geçecek ve size güzel bir haz yaşatacak. Lavaşı ısıttıktan ve malzemeleri üzerine koyduktan sonra yapmanız gereken en son şey ise baharatları eklemektir. Baharatları en son eklemek, baharat tatları bakımından daha önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir